main manu
 
 
 

בחירת סוג ריצוף – חומר טבעי או מתועש.. כיצד מתחילים?

 

בחירת סוג ריצוף הינה החלטה עם משקל רב בעת עיצוב הבית. הריצוף יקבע את הנראות הכללית שנרצה לייצר, את התחושה ולמעשה יהווה רקע לכל מה שהולך לבוא עליו. מה גם שלא כל יום נרצף מחדש ולכן עלינו להפעיל שיקול דעת ולהבין את המשמעויות. 

 

כאשר אנו מגיעים לשלב בחירת החומרים- נתחיל מבחירת סוג הריצוף. בחירת הריצוף מעבר למשמעות העיצובית שהיא קובעת , כל סוג שנבחר יכתיב עלויות שונות, עלות עבודה שונה, הכנת תשתית מתאימה (כמו למשל בריצוף בפרקט, שיש או פסיספס) וצריך לקחת זאת בחשבון כחלק ממכלול השיקולים.

 

פרמטרים משתנים שיש לקחת בחשבון

בחירת סוג חומר - פרקט שמשרה תחושה חמה, או שיש שנמנה מקטגוריית החומרים הקרים?
גודל הריצוף והנחתו - האם נבחר בפרקט בצורת הנחה "פישבון", אריחים מרובעים של 120 על 120 , אריחים של 20 על 20 או בכלל אריחים מלבניים?
סוג הגימור - ריצוף מבריק? מט? או למינטו? (חצי מבריק חצי מט)
צבעוניות - בהירה? או כהה? מנוקדת בטרצו או משויישת?
תחזוקת הריצוף, עמידות וכמובן עלויות החומר, הביצוע וההכנה המוקדמת(אם נדרשת).
נבדיל בין 2 קטגורוית עיקריות לבחירה וננסה לפרק מעט את הסוגים כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת.
ריצוף באבן טבעית
ריצוף באבן טבעית מונה בתוכה 2 משפחות עיקריות ופופולריות:

 

שיש

השיש הוא חומר הומוגני עשוי סלע שבעקבות התגבשות ודחיסה בלחצים שונים תחת שינויי טמפרטורות במעמקי האדמה ותרכובות מינרליות שונות, משנה את מרקמו. תהליך טבעי זה מקנה לשיש את איכותו שהינו קשה, חזק ואטום באופן ייחסי.
השיש יכול להגיע במנעד של רמות גימור – בין מבריק ונוצץ למט לגמרי. הוא משדר יוקרה וניקיון ( לא נראה פוגות מפרידות שקיימות באם נבחר בריצוף גרניט פורצלן לדוגמא). הוא נעים למגע, מגיע במגוון צבעים וגימורים ומכיוון שהוא מופק מאבן טבעית הריצוף שיתקבל יהיה מעורב ולא זהה בין יחידה ליחדיה אך משתלב באופן הומוגני ומעניין.


נבחר להשתמש בו לרוב בבתי יוקרה ובמבני ציבור יוקרתיים.


השיש הינו משטח קר יחסית שמקנה יתרון בקיץ, כאשר שומר על טמפרטורה נעימה בימי הקיץ החמים. אך, היתרון זה שבא לידי ביטוי בקיץ, מקבל חסרון בימי החורף. כמו כן הוא אינו זול ומצריך הכנה של תשתית אריחים סוג ב' עליו יבוא השיש.הוא רגיש לחומרי ניקוי ולכתמים והוא דורש ליטוש, מירוק ותחזוקה כל כמה שנים.

 

אבן צפחה

ריצוף שנפוץ בעיקר כריצוף חוץ. הוא מתאים גם לבית, אך תלוי סגנון – תואם לסגנון כפרי עתיק.
אבן הצפחה מגיעה בגימור טבעי, גס ולא אחיד. היא לא סופחת מים, בעלת עמידות גבוהה, קלה לתחזוקה ומתקבלת כמשטח בעל חספוס לא אחיד.
אבן הצפחה מהווה פתרון מעולה וזול אל מול הגרניט והשיש ובעיקר בשימוש בגינה.

 

ריצוף באבן מלאכותית

ריצוף קרמיקה

אריחי קרמיקה נחשבים זולים ופשוטים, הם עשויים מחומר תעשייתי מצופה בשכבת זכוכית גלזורה. לקרמיקה שתי גימורים אופייניים, מבריק ומט שמגיעים בדרגה שונה. בזהה לכלי הקרמיקה שאנו מכירים גם באריחים ניתן לבצע גלזורה בצבעוניות שונה ומגוונת. גלזורה זו עוזרת לאטום את האריח והיא זו שנותנת לו את הצבע והברק הייחודי לו.
החיסרון הבולט בשימוש באריחי קרמיקה, ששכבת הגלזורה עלולה להישבר והיא תבלוט לעיין ונראה את השכבה השונה שנמצאת מתחת.
זוהי אופציה עממית וסטנדרטית שנוכל למצוא בשימוש לחיפוי קיר בחדרי אמבטיה בשל דרגת שחיקה גבוהה ויכולת ספיגה נמוכה ובשל חסינותה בפני מים ורטיבות היא תתאים לניקוי קל בחומרי ניקוי רבים.
כיום נוכל למצוא סוגים שונים של אריחי קרמיקה שמשלבים איכות ועיצוב ובמחיר זול.

 

גרניט פורצלן

השדרוג הקלאסי והפופולרי ביותר לאריחי הקרמיקה שהיו נפוצים לשימוש יותר בעבר.
כחלק מיתרונות השימוש באריחי גרניט פורצלן ניתן למנות: עמידות שחיקה גבוהה, אטימות בפני נוזלים, לא דורש תחזוקה מיוחדת, מנעד רב של מחירים נגישים ונוחים ובעיקר מגוון רחב של סוגים, מרקמים, צבעים, טקסטורות, רמות גימור וגדלים.
ריצוף גרניט פורצלן למעשה הוא פיתוח מחוזק ועמיד של ריצוף הקרמיקה עליו סיפרתי לכם קודם. אם אריחי הקרמיקה מקבלים גלזורה רק בשכבה החיצונית, באריחי גרניט הפורצלן הגלזורה מעורבבת בגוף האריח עצמו וזה מה שמקנה אריח עמיד הרבה יותר מהקרמיקה.
אריחי גרניט הפורצלן יכולים לדמות שיש, פרקט, אבן ובאמת שיש אינספור דוגמאות ועיצובים.

 

אם אתם אנשים שמתחברים לעיצוב התעשייתי המחוספס והמודרני – רצפת בטון היא ה- פתרון בשבילכם.
הבטון עמיד מאוד וקל לניקוי. הוא אומנם יקר לעיתים אך מראהו ייחודי וניתן למצוא אותו במגוון צורות יישום, טקסטורות שונות ומבחר גדלים רחב.
בטון הינו חומר סופג וסופח מים וכאשר בוחרים להשתמש בו כריצוף חשוב לשים סילר מיוחד ששומר על אטימות הרצפה מפני חדירת מים.


ניתן ליישם רצפת בטון מוחלק ע"י יציקת הבטון על גבי המשטח הרצוי, החלקה, צביעה, ציפוי בסילר או צבע אפוקסי. חשוב ליצור תפרי התפשטות\ חריצי הפרדה על מנת למנוע פיצוצים\סדקים לא מבוקרים במשטחים גדולים. ניתן להוסיף לו פיגמנטים ולהגיע לרמת גימור שנבחר. החיסרון העיקרי מלבד העלות הלא זולה בשימוש בטכניקה זו היא הקושי לפירוק המשטח במידה ויש פיצוץ בצנרת. במידה ונרצה להשלים ולחדש את המקום אותו פתחנו לטיפול, זה לעולם לא יראה זהה.


קיים פתרון אחר, שהוא שימוש באריחי בטון – שזה למעשה בטון יצוק לתוך תבניות שמייצרות לנו אריחים. ניתן לייצר אריחי בטון מצוירים\ בעלי תבליטים.


טוב דיברנו כ"כ הרבה על סוגי ריצוף, והגענו אפילו לדבר על בטון.. אי אפשר לסיים מבלי לגעת בעולם הפרקטים.
על אף שאנו בתור ישראליים בדרך כלל אוהבים לעשות ספונג'ה ולשפוך כמויות של מים, הפרקטים קיבלו מקום של כבוד והופכים להיות מצויים כמעט בכל בית. העובדה שיש מבחר הולך וגדל של פרקטים סינטטיים זולים ובעלי נראות המחקה באופן כמעט זהה את הפרקטים מעץ אמיתי הופך את הקונספט לזמין יותר.
השימוש בפרקטים הפכו למגמה חזקה בעיקר בגלל תחושת החמימות שהם נותנים ולרוב נשתמש בפרקט בעיקר בחדרי השינה אלא אם אנו אוהבים את המראה הכפרי והחם ורוצים אותו גם בחללים הציבוריים.

 

אז מה נבחר, פרקט עץ טבעי, למינציה או בכלל פולימרי?

פרקט עץ טבעי

קיימים שני סוגים נפוצים, פרקט עץ שכבתי שמורכב מפלטות עשויות מספר שכבות ופרקט עץ מלא (גושני) שלמעשה מורכב מקורות עץ אמיתי. שניהם דומים ביתרונותיהם וחסרונותיהם, אך ההבדל המשמעותי בין השניים זה המחיר הגבוהה יותר של הפרקט הגושני.
ריצוף בפרקט עץ טבעי יקר יותר מהסינטטי אך המראה שיתקבל והתחושה שנדרוך עליו מורגשים ללא ספק.
ריצוף פרקט טבעי עדיף להתקנה בבית שילווה אתכם לטווח הארוך. חשוב שלא לתת למים עומדים להישאר עליו כדי שלא יספגו בפרקט והוא יתנפח אבל היתרון שניתן לבצע לו חידוש כאשר מתלכלך או נשרט (וזה קורה.. אבל זה גם חלק מהיופי ומהאופי שהוא מקבל עם הזמן..)
פרקט טבעי נעים יותר למגע והוא מבודד טוב יותר חום וקור.
המגוון שקיים אומנם מצומצם יותר, אך סוגי הלקה שניתן למרוח עליו כגימור יכולות לשנות את צבעו ולהקנות עוד סוג של גימור וצבע.

 

פרקט למינציה

שייך למשפחת הסינטטיים, דמוי עץ שמדמה פרקט עץ טבעי וחוסן מפני פגעים שפרקט עץ טבעי ניזוק מהן.
הרבה ילכו לאופציה של הפרקט הסינטטי בעיקר בגלל המחיר שלו. הוא מחזיק לאורך שנים אבל גם איתו צריך להיזהר ולא לתת למים לשהות עליו לאורך זמן. בגלל שהוא מיוצר באופן תעשייתי הוא עמיד יותר בפני פגיעות אבל בתחושה הוא עדיין לא הדבר האמיתי.

 

פרקט פולימרי

פרקט פולימרי הפך פופולרי יותר בשנים האחרונות, הוא מבוסס על פלסטיק כאשר השכבה העליונה שלו היא הדפס דמוי עץ (לרוב) ועליו ציפוי עמיד למים. אז היתרון הבולט שלו על הפרקט עץ צבעי או הלמינציה שהוא עמיד לחלוטין בפני מים וממש ניתן לשטוף אותו, הוא מאפשר התקנה על משטח אחיד ללא מרווחים. אך בין חסרונותיו החיסרון הגדול שגם הוא לא הדבר האמיתי, אין את התחושה של ללכת על פרקט עץ טבעי ומי שאוהב ללכת יחף ירגיש זאת ישר. כמו כן, בניגוד לפרקט למינציה שגם הוא תעשייתי הוא יקר יותר משמעותית.
אתם בטח מבולבלים מהמגוון והמבחר שקיים וזה עוד לפני שהלכתם לאולמות תצוגה וניסיתים להתאים סוג, צבע וגודל של ריצוף שידבר את הסגנון העיצובי אליו אתם מתחברים..
מוזמנים ליצור איתי קשר, מבטיחה למקד אתכם וללוות אתכם לתוצאה שתקלע בול לנראות, לצרכים ולתקציב שלכם.
ליליאן בן שוהם אדריכלית ומעצבת פנים.

 

בחירת סוג ריצוף בעיצוב פנים

שיש

(תמונה מתוך פרויקט "אדריכלות ועיצוב פנים וילה - ת"א B"

בחירת סוג ריצוף

שיש

(תמונה מתוך פרויקט "עיצוב פנים וילה - רמת השרון N")

 

חשיבות בעיצוב פנים בחירת סוג ריצוף

גרניט פורצלן

(תמונה מתוך פרויקט "עיצוב פנים דירת פנטהאוז - הרצליה S")

סוג ריצוף לעיצוב פנים

פרקט עץ טבעי

(תמונה מתוך פרויקט "אדריכלות ועיצוב פנים וילה - רמת השרון V")

 

פרמטרים בבחירת סוג ריצוף

פרקט עץ טבעי 

(תמונה מתוך פרויקט "אדריכלות ועיצוב פנים וילה - רמת השרון V")

 

 

בחירת סוג חומר לריצוף

פרקט עץ טבעי 

(תמונה מתוך פרויקט "עיצוב פנים דירת פנטהאוז - יפו H")

 

 

לתאום פגישה ופרטים נוספים:

 

 

ליליאן בן שוהם - משרד אדריכלים


סוקולוב 87, רמת השרון 47238  |  טל: 073-7597179 |
נייד: 052-2333288 |  דוא"ל: lilian@benshoam.com
ו
ואטסאפ: 052-2333288

מפת אתר |   הצהרת נגישות 

 

ליליאן בן שוהם מעצבת פנים ואדריכלית facebook  ליליאן בן שוהם אדריכלית פנים ב instagram  whtsapp  ליליאן בן שוהם משרד אדריכלים ב youtube  משרד אדריכלית ועיצוב פנים ב pinterest

 

 

סלוגן דיזיין - פיתוח מערכות